Katıldığı bir televizyon programında 12 yaşın doğurganlık için en uygun zaman olduğu yönündeki skandal ifadeleriyle büyük tepki çeken Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in Üniversitelerarası Kurul’un belirlediği doçentlik şartlarını yerine getirmediği iddia edildi. Bu çarpıcı iddianın sahibi ise MEF Üniversitesitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut. Prof. Dr. Erkut, Özgüven’in yayımlanan hiçbir makalesi olmadığına dikkat çekerek, “Dr. Özgüven Türkiye’de hiçbir üniversitede bırakın profesör, doçent bile olmamalı” ifadesini kullandı.

İnfiale neden olan konuşmasının ardından görevli olduğu Aydın Üniversitesi’yle ilişkisi kesilen Özgüven’in akademik geçmişinin de tartışmalı olduğu ortaya çıktı.

Prof. Dr. Erkut, geçmişini ‘gazetepencere’ adlı internet gazetesindeki köşesinde ortaya serdiği Özgüven’in yayımladığı 7 makaleden hiçbirinin Web of Science tarafından taranan dergilerde yer almadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

 • Yani Wos’da yapılan bir taramada SCI veya SSCI makale sayısı sıfır çekiyor. Benim tanıdığım hiç bir prestijli üniversitede Dr. Özgüven bırakın profesör olmayı, yardımcı doçent olarak bile işe başlayamaz.

*2004’de doktorasını aldıktan sonra 2009’da Saraybosna’da, 2013’de ise Zirve’de doçent, 2015’de ise Aydın’da Profesör olan Dr. Özgüven’in akademik yükselmesini sağlayan makaleleri inceledim.

 • Dr. Özgüven’in “uluslararası alan endeksli hakemli dergilerde yayınlanan makaleler” başlığı altında 7 makalesi bulunuyor. Bu 7 makaleden 5 tanesi Türkiye’de yayınlanan dergilerde (ikisi üniversite dergisinde, üçü ise bir şahsın yayınladığı e-dergide), biri Güneydoğu Avrupa’ya odaklı bir dergide (4 yazarlı olarak) yayınlanmış.
 • Akademik Ahlak Türkiye (@AcademikAhlak) Twitter hesabı, bir makalesinin ise %58’inin başka kaynaklardan alıntı olduğunu belirtti. Dr. Özgüven’in uzmanlık alanı olan bilgisayar mühendisliğinin ana-akım dergilerinde hiçbir yayını yok.
 • 2012’den bu yana (son 8 yılda) makalesi yok, ama 2015’de Prof. olmuş! Belki en önemli nokta şu: bu 7 makalenin hiç birisi Web of Science tarafından taranan dergilerde yayınlanmamış. Yani, WoS’da yapılan bir taramada SCI veya SSCI makale sayısı sıfır çıkıyor. Benim yakından tanıdığım hiç bir prestijli üniversitede Dr. Özgüven bırakın Profesör olmayı, Doktor Öğretim Üyesi (eski tabir ile yardımcı doçent) olarak bile işe başlayamaz.
 • Dr. Özgüven’in Doçent ve Profesör olduğu yıllarda, Üniversitelerarası Kurul’un mühendislikte doçentlik şartı “Başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili SCI-Expanded veya SSCI kapsamındaki dergilerde toplam en az üç özgün makale (editöre mektup, özet, derleme, teknik not ve kitap kritiği hariç) yayımlamış olmak” idi. Yani, Dr. Özgüven Türkiye’de hiç bir üniversitede doçent bile olmamalı idi.

NE OLMUŞTU?
Sözcü’de yer alan habere göre; İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, 12-17 yaşındaki kız çocuklarının ‘mükemmel vücutları’ olduğunu savunarak, ‘İstediğiniz doktora sorun, bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş’ demişti. Prof. Özgüven’in Akit TV’de yayınlanan Derin Kutu isimli programda sarf ettiği sözler sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI
Akit TV’de 13-16 yaş aralığındaki çocuklar için “Süper kadın diye bir ırk var. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’e tepkiler çığ gibi büyüdü. Akademisyene bir kınama da kendi üniversitesinden geldi. İstanbul Aydın Üniversitesi söz konusu ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirterek personel hakkında hukuki süreç başlattığını duyurdu.

Akit TV’dek Sabri Balaman’ın moderatörlüğünü yaptığı 12 Mayıs’ta yayınlanan Derin Kutu programında İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven, Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ve Dr. Lütfü Özşahin tarafından İstanbul Sözleşmesi konuşuldu.

Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in çocuk evliliğiyle ilgili söylediği sözler sosyal medyada yankı uyandırırken, hem siyasetçilerin hem de akademisyenlerin tepkisini çekti.

13-17 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN “SÜPER KADIN” İFADELERİ
Canlı yayında İstanbul Sözleşmesi’ndeki ‘flörtleşme’ tanımlamalarını yorumlayan Özgüven şunları söyledi:

 • 13 ile 23 yaş arası her türlü serbest ilişki dönemi, 23 yaşında da evlenebilir. Kanunen 18 yaş diyor ama ahlaken 23 yaş diyor. Cinsel ilişkiye girin, birbirinizle her türlü şeyi yapın fakat evlenmeyin.
 • Allah kıza kadın haline gelerek erkeğe evlenme hakkı vermiş. Belki aklen de yeterli olması lazım. Bunu da toplum söyleyebilir bir şekilde, belirtebilir ama herkeste değişebilir.
 • Şimdi 13 yaşında hem aklen belli bir noktaya gelmiş hem vücuden, organlarıyla belli bir noktaya gelmiş bir insanın, ‘Sen diyorsun ki 10 yıl boyunca kadınlığını yaşamayacaksın, çocuk doğurmayacaksın.’

“VÜCUDU MÜKEMMEL FALAN…”

 • Ama Allah o genci yaratırken özellikle 13-16 yaşında olağanüstü…Yani, Süperman diye bir şey yok, hayal kahramanı ama süper kadın diye bir ırk var. Burada 13-16 yaşı arasında…
 • İstediğiniz doktora sorun. En üstün nitelikli insan, yeryüzünde 13-16 yaşındaki, 13-17 diyelim hadi, ya da 12-18 olarak büyütelim…
 • Bu yaşlarda çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var. Vücudu mükemmel falan…Yani bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş. Ben diyorum ki erkekler olsun, kadınlar olsun…
 • Biraz zekamızı koyalım. Şu anki toplumda değil, şu anki toplumda ilk ben karşı çıkarım 15 yaşında birinin evlenmesine. Çünkü zihnen hazır değil” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTI
Bu konuşmaların yayılması ve tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine İstanbul Aydın Üniversitesi konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 • Üniversitemizde görev yapmakta olan Prof.Dr Kutluk Özgüven’in katıldığı televizyon programında yaptığı açıklama şahsi düşünceleri olup kabul edilmesi mümkün değildir.
 • Kendisini şiddetle kınıyoruz. Söz konusu personel hakkında hukuki süreç başlatılmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.