Her mutfakta bulunan kesme tahtalarının hijyeni oldukça önemli. Peki ama kesme tahtası nasıl temizlenir? Kesme tahtalarını ne ile temizlemeliyiz? İşte doğrama tahtası dezenfekte işlemi..

Kesme tahtalarını sıklıkla kullanıyoruz. Birçok çeşit ve üründen elde edilen kesme tahtaları yiyeceklerle direkt olarak temas ediyor. Gıdaların hijyenine dikkat edildiği kadar kesme tahtalarının hijyenine de dikkat edilmelidir. Aksi takdirde beraberinde mikroplar ve hastalıkları getirebilirler.

Çeşitleri ne olursa olsun kesme tahtalarının bakteri üretmemesi için sık sık dezenfekte edilmesi gerekir. Mutfak aslında evin en çok mikrop barındıran bölgesidir. Bu nedenle gıdaların temas ettiği malzemeleri sık sık dezenfekte etmeli, kırılma ya da çatlama durumlarında değiştirmelisiniz.

Özellikle “bulaşık süngeri”, klozete oranla birkaç milyon fazla bakteri üretiyor. Dolayısıyla onunla bir de kesme tahtasını yıkamak, temizlik anlamına gelmiyor. İşte kesme tahtasının dezenfekte işlemi..

1 – Kesme tahtanıza oksijenli suyu döküp, bir sünger yardımıyla üzerini sıvayarak bekletip, mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz.

2 – Kesme tahtanız ahşap ise; üzerinde oluşan kesiklerin mikrop üretmemesi için zımparalanarak temizlenebilir.

3 – Sirkenin etkisini artık bilmeyen yoktur. Doğal bir antibakteriyel olan sirkeyle kesme tahtanızı temizleyebilir ve durulayabilirsiniz.

4 – Karbonat ve limonun etkisi sayesinde kesme tahtanızın temizlenmesini saplayabilirsiniz. En etkili çözümlerden biri olan bu yöntemi, her tür kesme tahtasına uygulayabilirsiniz.

Özellikle et kestikten sonra kullandığınız kesme tahtasını mutlaka dezenfekte etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.